Kava… “galiu gerti, galiu negerti”, “tai man daugiau ritualas negu poreikis”, “patys gydytojai kava geria ir sako, kad saikingai ja gerti yra sveika”.

… esi girdejęs tokių pasakymų? Aš šimtus.

Jeigu manai, kad gali gerti, gali negerti, tai pabandyk negerti bent porą savaičių… “o kodėl turėčiau?”

… jeigu manai, kad gydytojai gyvena sveikai, tai pasižiūrėk atidžiau į jų gyvenimo būdą. Pasižiūrėk kiek iš jų rūko, kiek vartoja alkoholį, ką valgo, prisimink, gal esi pastebėjęs gydytoją turint antsvorį?….taigi gydytojo profesijos turėjimas dar nereiškia, kad tampama visos tiesos apie mitybą sąvininku.  Tiesiog stebėk aplinką ir daryk savo išvadas.

Tai va – kava. Kas gi vyksta organizme kai išgeriame puodelį kavos? Kofeinas labai greitai pradeda stimuliuoti centrinę nervu sistemą. Kaip atsaką į šią stimuliaciją organizmas pradeda išskirti adrenaliną – streso hormoną. Labai svarbus ir naudingas hormonas, kuris steso metu mobilizuoja visas ginybines funkcijas. Bet apie ką mes kalbame? Jeigu kalbame apie tokias situacija kuriose reikia bėgti, lipti į medį, gintis nuo priešu…. Tokiose situacijose nereikia gerti kavos, kad organizmas pradėtu išskirti adrenaliną. Viskas įvyks automatiškai. Taigi kai jau reikia bėgti, niekam neateina idėja prieš tai išgerti kavos, o kai sėdi ofise kažkodėl nusprendžia, kad būtų visai neblogai “įsimesti” I kraują dozę adrnalino… kam? Kam sėdint ofise arba bendraujant su draugais tau reikia adrenalino? Juk tokiose situacijose nėra būtina dažninti širdies darbą ir kelti kraujo spaudimą.

Racionalaus paaiškinimo nereikia ieškoti, nes jo nėra. Kavą gerti skatina priklausomybė kofeinui. Ir jeigu manai, kad priklausomybės nėra, tai labai lengvai gali viską pasitikrinti. Nustok ją gerti. Keletą dienų būsi mieguistas, skaudės galva, jausi nerimą. Jeigu visu tų reiškinių nėra tai nuoširdžiai tave sveikinu, dar nebuvai “pakibęs”. Jeigu bandai aiškinti, kad ji yra skani…. Sorry… prisimink pirmą kartą kai ragavai kavą. Ar tikrai tave taip užburė kavos skonis? Jeigu ji tokia nuostabiai skani kodėl zmonės į ją deda cukrų, pila pieną…. Tai daro tam, kad padarytu tą baisaus skonio skystį geriamą. Paragauk tiesiog atidžiai. Pasidaryk puodeli kavos be cukraus ir pieno ir paragauk. Žinau, kad išgerti įmanoma, bet ar tikrai tai yra skanu? Aš pati geriau dvigubą espresso be pieno ir be cukraus keleta kartu per diena, tikrai žinau, kad išgerti pasitreniravus yra įmanoma, bet, kad tai skanu… ne, tai nėra skanu, tai kartu, rugštu, sutraukia žandikaulius, po to burnoje ilgokai lieka nemalonus prieskonis. Galų gale net ir jeigu tai labai skanu tai šiam dideliam pasaulyje yra labai daug skanių dalykų, kurie neturi tokio abejotino poveikio sveikatai kaip kofeinas.

Kofeinas nesuteikia energijos, atvirkščiai. Kofeinas ilgalaikiai numuša bendrą organizmo tonusą ir su kiekvienu puodeliu tu, tiesiog, pasikeli tą tonusą valandai dviem iki normalaus lygio. Ir gyveni nuo puodelio iki puodelio. Porą valandų po rytinio puodelio užsimanai dar vieno, arba užsinori “kažko saldaus”, čia kaip jau kas įpratęs. Tai vyksta dėl to, kad adrenalino kiekis kraujyje sumažėja. Tada pradedi jausti nuovargį, energijos trūkumą, alkį. Kiekvienas puodelis arba saldukas, arba dažnai abu kartu sukelia laikiną pagerėjimą. Taip ir “šuoliuoji” visą dieną nuo puolelio prie puodelio, o dienos pabaigoje tampi visiskai išsekęs.

Tai viena iš priežasčių kodėl labai siūlau tvarkantis mitybą visų pirma padėti į šalį kavą. Kad padarytum pokyti reikia blaivios galvos, nesudarkytos energijos. Kava sudarko tavo energiją. Ji priverčia organizma ramybės metu išskirti adrenaliną, sukelia dirbtinį stresą ir tokiu būdu vargina ir silpnina. Pats įsitikinsi, kai nustojęs gerti kavą visą dieną turėsi tolygiai gerą tonusą.

Mokslininkas S. Cherniske 10 metų savo karjeros skyrė kavos ir kofeino poveikio žmogaus sveikatai tyrinėjimui, visus savo ilgamečio darbo rezultatus apibendrino knygoje “Caffeine Blues” (kofeino depresija).

Savo knygoje jis teigia, kad kofeinas yra nuodas, kurį organizmas turi pašalinti. Todėl ir organizmo reakcija į šią medžiagą yra kaip į bet kurį kitą nuodą – stresą. Organizmas, išskirdamas streso hormonus mobilizuoja savo galias tam nuodui neutralizuoti. O mes šia reakciją klaidingai interpretuojame, kaip energijos padidėjimą. Taip energija padidėja, bet kas po tuo slepiasi? Kai plieki arklį botagu jis pradeda greičiau bėgti, bet ar jis pradėjo bėgti todėl, kad tapo stipresnis? Taip ir mūsų širdelė supliekta kofeino botagėliu pradeda greičiau plakti, vyzdžiai išsiplečia, kraujo spaudimas sukyla…. Ir tik tau pačiam nuspręsti kiek tu dar tą savo širdelę ir kepenis plieksi kofeino botageliu.

“Aš negaliu pradėti dienos be puodelio kavos” – milijonus kartų ištarta frazė.

Kaip gali taip būti, kad atsikėlęs ryte, po visos nakties miego negali iki galo atmerkti akių kol neišgeri kavos puodelio? Ar gali būti, kad patį didžiausią nuovargį žmogus jaustų būtent tuo metu, kai yra labiausia išsiilsėjęs? Ar neatrodo tau čia kažkas ne taip?