Iš trijų mano valgymų per dieną mažiausiai du yra saldūs. Labai, labai, labai mėgstu saldaus skonio maistą. Gal ir teisūs yra ajurvedos šąlininkai priskirdami mus došoms ir tuo pačiu nurodydami saldų, sūrų ar kartų maistą mums valgyti. Įdomumo vardan panaršiau interneto platybėse ir pasiskaitinėjau, užpildžiau testukus. Ir ką gi, negaliu ginčytis, ajurveda irgi man pataria valgyti saldžiai.

Gal ir tu esi smaližius?

…Jeigu taip, tai gyvenimas be cukraus tau gali pasirodyti niūrus. Jau daugiau nei metai nevartoju cukraus, medaus ir kitų maisto saldinimo priemonių. visas saldumas į mano gaminamus patiekalus patenka iš naudojamų gamybai produktų. Neilgas laiko tarpas, palyginus su tuo, kurį elgiausi atvirkščiai. Cukraus vartodavau labai daug.

Skanu man visą laiką asocijuojasi saldu. Tiek tada, kai valgiau cukrų, tiek ir dabar kai lengvai apsieinu be jo. Tik skirtumas tarp vaizdinio, kuris palydi šią sąvoką. Ankstesnis skanu vaizdinys buvo torto napoleono gabalas, dabar  konkretaus vaizdinio nebeturiu. Kaskart pamąsčius apie tai kas yra skanu mintyse pasirodo skirtingi paveikslėliai, bet dažniausia jie buna saldūs.

Čia paminėsiu produktus, kurie puikiai užpildo spragas išbraukus iš savo mitybos maisto saldinimo priemones. Bet visų pirma keletas žodžių  apie tai, kad atsisakius saldumo “iš šalies“ stebėtinai greitai pasikeičia paties saldumo suvokimas. Kaip vienas mano draugas, kuris irgi pakeite savo mityba čia aprašytais principais sakė, “ar tu pastebėjai, kokie šiemet skanūs arbūzai, gyvenime aš tokių nesu valgęs“ po akimirkos, stabtelėjo valgyti ir susimąstęs paklausė, “o gal todėl, kad aš nevalgau cukraus?“… Taip, tikrai taip brangusis drauge, tu labai teisingai pastebėjai, pasikeičia ne tik arbūzų skonis, pasikeičia visų produktų ir patiekalų skonis, teisingiau, ne jų skonis pasikeičia, o tavo paties skonio suvokimas pasikeičia. Na, bet tai neįmanoma nupasakoti, tai reikia patirti.

O dabar apie produktus:

Bananas – absoliutus lyderis. Tinka šviežias, virtas, keptas. Visomis paruošimo formomis išlieka saldus. Na, o lyderis jis dar ir todėl, kad visada ir visur lengvai prieinamas. Sutrintą šakute bananą dedu į jugurtą, košę, varškę, padažus, apkepus… pirkdamas bananus rinkis pagal odelės išvaizda, kuo odelėje daugiau rudos spalvos tuo saldesnis bus vaisius. Nebijok neišvaizdžios odelės, svarbu, kad bananas nebūtų per minkštas. Na, o jei nėra sunokusių irgi ne bėda, palaikyk parnešęs iš parduotuvės ne šaldytuve keletą dienų ir jie prinoks. Bananas yra toks vaisius, kuris aplamai ant medžio neprinoksta. Jis prinoksta tik nuskintas.

Mango – ach…jeigu sunokę mango būtų taip lengvai prieinami, kaip bananai…. neabejoju, kad jie lengvai išstumtų pastaruosius iš lyderio pozicijos. Deja. Bet jeigu tau pasitaikys proga kur nors (greičiau tai įvyks ne Lietuvoj) nučiupti prinokusį mango tai drąsiai jį dėk visur kur tik nori saldumo. Iš mango gali paruošti idealius šaltus ir šiltus padažus. Mango nuostabus produktas šaldžiai aštrių patieklaų ruošimui. Vienas iš paprasčiausių ir man skaniausių saldžių padažų yra sutrintas šakute prinokęs mango prieš serviruojant palaikytas šaldytuve. Viskas,  jau apsiseilėjau nuo vaizdinio… karštas varškės apkepas su šaltu mango padažu…

Kiti švieži vaisiai ir uogos. Čia pagal saldumą galima išrikiuoti ilgą eilę, kurios pradžioje greičiausia atsidurs vynuogės arba figos, persimonai priklausomai koks sezonas ir kur randiesi, na o gale, gal obuoliai. Citrina žinoma irgi vaisius, bet man nekyla idėja ją panaudoti saldumui. Iš naujo atrasdamas vaisių panaudojimą savoj virtuvėj atkreipk dėmesį į tai, kad ne visi vaisiai ir uogos terminio apdorojimo metu išlieka saldūs. Taigi pasibandyk ir nesnustebk, kad pasaldinęs košę saldžiomis slyvomis pasirodys, kad ją ne pasaldinai o parūgštinai.

Džiovinti vaisiai. kalbu apie tuos vaisius ir uogas, kurie džiovinami be cukraus. Aš labiausia mėgstu razinas, slyvas, persikus, figas. Vėlgi panaudojimas pats įvairiausias. Nori saldžiai aštrios vištienos arba daržovių? Įmesk  saują razinų ir kapotą čiliuką. Štai tau ir saldžiai aštru. Ir taip toliau. Svarbu tik neapsirikti ir neprisipirkti vaisių, kurie prieš džiovinimą mirkomi cukraus (gliukozės) sirupe.

Morka ir burokėlis. Puikus salstelėjęs garnyras prie mėsos ir žuvies patiekalų. Labiausia saldumas išryškėja kai leidi jiems karamelizuotis. Čia jau Martyno virtuvės laboratorijos atradimai. Paskaitinėk jo receptus.

Pastebėjau dar vieną dalyką, išbraukus iš savo raciono cukrų atradau žymiai daugiau saldžių patiekalų negu žinojau anksčiau. Neabejoju, kad saldaus skonio sąrašas nėra baigtinis. Pasidalink ir tu savais atradimais.