Kai pritrūksta laiko ir kūrybinės išmonės renkuosi tai, ką gaminti lengviausia – troškinius…

Visuomet mėgau guliašą – jis paprastas, sultingas ir skanus. Studijų laikais, kai maisto gaminimas nekėlė daug emocijų – norėjosi greičiau, skaniau ir paprasčiau, o šaldytuve būdavo tik morkų, svogūno, česnako ir šaldytos mėsos – pamėgau troškinius. Jų būna įvairiausių, bet visus vienija paprastas principas – troškink lėtai ir kiečiausia mėsa virs minkšta ir tirpstančia burnoje. Taip pat gausi didelį pliusą – kol troškinsi, tavo namai kvepės labai skaniu maistu – kaimynai pavydės.

Pakalbėkime apie bet kokio troškinio gaminimo principą. Tau reikės 4 komponentų – mėsos (kuri nėra privaloma, jei norisi vien daržovių), prieskonių, daržovių ir troškinimo skysčio.

Mėsa

Galimi įvairiausi variantai. Mano mėgstamiausi – vištienos kepenėlės arba kumpeliai ir jautienos kulninė. Esminė taisyklė – kuo kietesnė mėsa, tuo ilgiau troškinsi. Jei renkiesi kepenėles, troškink iki 1 val., vištienos ar triušienos dalis – iki 1.5 val, jautieną – iki 3 val. Sykį gaminau aštrų jaučio širdies troškinį – palikau puodą 5 valandom, o pats tuo metu išvykau į miestą (nors to tikrai nerekomenduoju daryti dėl gaisro pavojaus).

Prieskoniai

Česnakas suteiks tavo troškiniui ir namams puikų aromatą, o svogūnas – saldumą. Šis duetas lydi kiekvieną mano troškinį. Taip pat renkuosi aitriąją papriką – vienas nedidelis gabalėlis sušildo net ir šalčiausios žiemos vakarais. Visi kiti prieskoniai tavo išmonės reikalas – kai troškinu raudoną mėsą mėgstu kartu įmesti keletą rozmarino šakelių, nepamainomas triušienos draugas – čiobrelis, o vištiena mano troškiniuose mėgsta gauti indiško atspalvio su kuminu ir kalendra. Serviruojant pabarstau smulkialapėmis petražolėmis arba kalendros lapeliais.

Daržovės

Koks troškinys be daržovių? Jeigu nori gauti kreminį troškinį – naudok bulves ir jas troškink nuo pradžių, tada jos sukrenta ir ištirpsta. Visais atvejais aš stengiuosi sudėti visas daržoves kartu su mėsa, nors tai ne visiems gali patikti – kartais yra labai skanu valgyti šiek tiek traškias morkas, tuomet dėk jas likus 30 minučių iki troškinimo pabaigos. Man asmeniškai labai patinka salieras – jis perduoda savo skonį ir įmestas 20 minučių prieš pabaigą bus labai traškus.

Skystis

Tinka tai kas tau pačiam patinka. Dažnai randu rekomendacijas būtinai troškinti vyne arba būtent tokiame sultinyje – plepalai, tai kas tau skanu nebūtinai yra universalu. Labiausiai mėgstu viską troškinti šviežiuose arba konservuotuose pomidoruose – jei naudosi šviežius supjaustyk juos kubeliais ir per 10 minučių kepimo jie paleis sultis. Jei tu mėgsti išreikštą troškinamų daržovių arba mėsos skonį – naudok vandenį.

Procesas

Viskas yra labai paprasta. Pirma, gerai įkaitink troškinimo indą (gili keptuvė, puodas ir t.t.). Tuomet į jį keliauja šaukštas aliejaus ir supjaustyta mėsa. Mėsai pradėjus ruduoti keliauja prieskoniai (česnakas, svogūnas, aitrioji paprika, rozmarinas), jei naudoji džiovintus prieskonius – juos dėk jau į suskystėjusį troškinį. Tada pridėk daržoves ir troškinimo skystį. Jei mėgsti daržoves valgyti traškesnes – pridėk jas likus apie 30-40 minučių iki troškinimo pabaigos. Pabaigoje patikrink skonį ir sureguliuok su druska ir pipirais. Viskas!

Apačioje rasi mano mėgiamų troškinių kombinacijas:

Ingredientai

Vištienos, kalakutienos, triušienos kepenėlės

Vištiena, kalakutiena, triušiena (su kaulu, be odos)

Jautienos, avienos kietesnės dalys (gali būti su kaulu), arba faršas

Česnakas

Svogūnas

Aitrioji paprika

 

Čiobrelis

 

 

Rozmarinas

   

Indiškas kuminas

 

 

Kalendra (lapai, sėklos)

   

Bulvės, pupos

Morkos, pastarnokai

Salieras (šaknis, stiebai su lapais)

 

 

Paprika

   

Cukinija

   

Kalafijorai, brokoliai

 

       

Vanduo, sultiniai, pomidorų tyrė