Orkaitėje kepti jautienos priekiniai šonkauliai

Aš vertinu mūsų tautos išprusimą kiaulienos pažinime ir gaminime. Būtent todėl dar nėra nei vieno recepto su ja – mano tikslas pasiūlyti ką nors naują ir nebandytą. Neišsigąsk, nes tai tikrai nebus sudėtinga. Jei žinai krūvą mitų apie jautienos kietumą, sunkų virškinimą ar dar ką nors – mesk juos į šoną ir pamėgink atrasti jautieną iš naujo. Kepsim jautienos priekinius šonkauliukus su Gyčio vaisių garnyru!

Komplikuota gaminimo dalis – nuspręsti kiek laiko jautiena turi praleisti orkaitėje. Taikiau tą patį kepimo laiko principą kaip ir su ėriena. Tam, kad pasiektum norimą mėsos iškepimo lygį, vadovaukis paprastomis laiko normomis per 0.5 kg šviežios mėsos (su kaulu, be kaulo ar su įdaru):

  • Mėsa su krauju – kepk 16-22 min kiekvieną 0.5 kg;
  • Mėsa su rausvomis sultimis ir rausva viduryje – kepk 24-27 min kiekvieną 0.5 kg;
  • Mėsa su skaidriomis sultimis arba pilnai iškepusi – kepk 28-32 min kiekvieną 0.5 kg.

Mėsos pasirinkimas

Tai yra sudėtingiausia gaminimo dalis. Kai naršau turgų ar prekybos centrą, jau pradedu kurti ir įsivaizduoti tą galutinį patiekalo vaizdą. Kai kepu jautieną orkaitėje dažnai renkuosi nugarinę, kumpį arba, kaip ir šiandien, priekinius šonkaulius. Pastaroji dalis (priklausomai nuo skerdienos kokybės) gali turėti kietesnių vietų, bet tai kompensuoja kaulas, kuris priduoda kepsniui daugiau skonio ir sulčių. Pagrindinė taisyklė kuria vadovaujuosi rinkdamasis jautieną – ieškau tamsiai raudonos, bordo spalvos, o tai reiškia, kad skerdiena buvo brandinta (tokia mėsa būna minkštesnė, turi ryškesni skonį ir tekstūrą).

Tau reikės:

  • Jautienos priekinių šonkaulių (penkiems asmenims pakako 2 kg);
  • 3 morkų;
  • 1 svogūno;
  • 1 česnako galvutės;
  • Malto kumino ir kalendros paprieskoniavimui;
  • 2 didelių obuolių ir 10 slyvų;
  • Druskos, pipirų ir alyvuogių aliejaus.

Procesas

Jautiena lieka rausva ir labai sultinga

Labai mėgstu išreikštą jautienos skonį, todėl niekada jos nemarinuoju. Taip pat visada kepu ją taip, kad liktų rausvas vidurys ir sultys. Pirmiausia padengiau jautienos šonkaulių paviršių druska, pipirais, malta kalendra ir kuminu – kiekį pasirinkau tokį, kad padengus ir paragavus prieskonius nuo paviršiaus skonis būtų gerokai per intensyvus. Tuomet įkaitinau keptuvę ir iki parudavimo apkepiau stambiai pjaustytas morkas ir svogūną – apkeptas daržoves ir česnaką sudėjau į kepimo indą ir naudojau kaip “patalą“  jautienai (“patalas“ išskiria daug sulčių, o taip pat surenka jautienos aromatą). Tada ant karštos keptuvės iš visų pusių iki apskrudimo (kol susidarė plutelė) apkepiau jautienos šonkaulius – tam, kad ji prarastų kuo mažiau fantastiškų sulčių kepant orkaitėje. Rusva ir kvepianti jautiena keliavo į orkaitę (neuždengta) ir pagal anksčiau aptartą laiko pasirinkimą kepė iki kol liko rausva ir sultinga. Jei matai, kad kepant tavo “patalas“ sausėja – įpilk pusę stiklinės vandens.

Gyčio vaisių garnyras

Kartu su šonkauliais patiekiau Gyčio vaisių garnyrą. Obuolius supjausčiau į aštuonias dalis, o slyvas per pusę. Sudėjęs ant kepimo skardos apšlaksčiau alyvuogių aliejumi, paskaninau cinamonu ir kepiau apie 40 min kartu su jautiena.

Taip pat serviruojant nepamiršau ir jautienos “patalo“ – jis buvo perkepęs, labai minkštas ir prisigėręs nuostabaus aromato. Likusias sultis šiek tiek nugarinau ant keptuvės ir patiekiau kaip padažą/užpilą. Buvo labai skanu!