Švieži prieskoniai taps geriausiu partneriu tavo virtuvėje

Kai nusprendi keisti mitybą ir iš savo raciono išmeti riebius produktus, anksčiau ar vėliau ištinka skonio krizė. Kai kurie tai jau pajautėte, kiti dar pajausite, bet visi tai nugalėsite. Kodėl? Nes skonis yra takelis per pievą – kai juo nustoji vaikščioti, jis ima ir užauga (Donatos mintis). Mūsų nauja užduotis – praminti naują takelį!

Manau, kad Lieknųjų Gurmanų virtuvės centrinė skonio ašis yra prieskoniai. Nesuprask manęs klaidingai ir neskubėk nusipirkti visos prekybos centro lentynos prieskonių. Atvirkščiai – koncentruokis į išgrynintus ir labai aiškaus skonio prieskonius.

Kur beužklysčiau interneto platybėse, kulinarai ir kulinarės liaupsina tikruosius ir išgrynintus gaminamų patiekalų skonius. “Pabrėžiame ėrienos skonį, paryškiname menkės skonį, sustipriname vištienos skonį“ – dažniausiai tokie pasakymai baigiasi šaukštu grietinės, miltais, ‘mėsos prieskonių mišiniu’ arba senąja gerąja ‘vegeta’. Turbūt suprantate, kur link aš einu – visų pirma, nėra universalaus prieskonio, tinkančio visiems patiekalams (jei tokį atrasi, įsitikink, ar jis nėra maisto pramonės kūrinys – pvz., natrio glutomatas); antra, skonio paslaptis slypi paprastume – kompleksiniai mišiniai tik atbukina mūsų liežuvius; trečia, švieži prieskoniai yra privaloma prabanga tavo virtuvei.

Šiandien supažindinsiu tave su pirmaisiais Lieknųjų Gurmanų virtuvės partneriais.

Rozmarinas. Jo skonis ir aromatas stiprus – jis labai vilioja ir prašosi į daugelį patiekalų, bet svarbu jo nepadauginti. Idealiai draugauja su raudona mėsa ir balta žuvimi. Jei naudoju troškiniuose – kartais susmulkinu, nes jo lapeliai aštrūs. Puikiai dera prie griliaus patiekalų, o jo skleidžiamas aromatas visada atkreips aplinkinių dėmesį.

Raudonėlis. Nereikia aplankyti Italijos, kad suprastum, jog šis prieskonis turi lydėti kiekvieną pastos užpilą – ypatingai gaminamą su pomidorais. Labai subtilaus aromato ir mažų lapelių prieskonis. Keliauja į daugelį troškinių ir lydi didžiąją dalį salotų. Jei gaminu tuną – prieš kepadamas valandą pamarinuoju raudonėliu ir citrina.

Čiobrelis. Visų pirma – labai tinka arbatai. Plačiai paplitęs Lietuvoje, dažnai naudojamas mūsų senolių. Man šis prieskonis asocijuojasi su šviežiomis virtomis ir orkaitėje apkeptomis bulvėmis. Taip pat jei gaminu triušienos ar vištienos troškinį, čiobrelis tampa dominuojančiu prieskoniu (apie troškinius rasi čia).

Mėta. Kaip ir čiobrelis, tinka arbatai. Dėl gaivumo ir lengvumo ji balansuoja kartu su aitriąja paprika – pamėgink pomidorų, aitriosios paprikos ir mėtos salotas. Neatskiriamas avienos ir ėrienos draugas – pabrėžia unikalų šios mėsos skonį (sumaišius su citrina ir aliejumi arba jogurtu).

Kalendra. Senai žinomas ir dažniausiai sėklų pavidalu vartojamas prieskonis. Prie mano virtuvės prisijungė vėliausiai. Paplitęs tarp rytietiškų skonių, puikiai dera kartu su imbieru, kuminu ir aitriąja paprika. Dažniausiai supjaustytus kalendros lapelius apibarstau ant kepsnių, arba panaudoju gamindamas jogurtinį padažą (labai gerai dera su kuskuso receptu, rasi čia). Savo forma labai panašus į siauralapę petražolę, bet nesunkiai atskiriamas pagal išskirtinai stiprų kvapą.

Bazilikas. Dar vienas itališkos virtuvės čempionas ir dažnas kombinuotų prieskonių mišinių dalyvis. Bazilikas yra geras šviežių ir saldžių pomidorų draugas salotose. Taip pat tinka pagardinti pastos pomidorų užpilui – apibarstomas baigus gaminti. Labai aromatingas ir stiprus – nepadaugink 🙂

Mano rekomendacija būtų paieškoti ir įsigyti šviežių prieskonių. Pastebėjau, kad prekybos centruose yra didesnių vazonėlių su rozmarinu, čiobreliu ir baziliku – juos galima auginti ant palangės. Taip pat toks prieskonis kaip bazilikas greitai išauga pasėtas. Sėkmės ir skanaus:)

Lieknųjų Gurmanų virtuvėje yra ir daugiau prieskonių – apie juos pakalbėsime vėliau. Kviečiu visus mylinčius prieskonius pasidalinti savo patirtimi – martynas@lieknas.com.

Nuotraukų šaltiniai: www.21food.com, losingit1.wordpress.com, urbanacres.wordpress.com, elements4health.com, thefoodieshandbook.co.uk, gardeningblog.net, veggieconquest.com.