Grikių ir grybų kotletai

Grikiai ir grybai yra tobula pora, tobulesnė net už Bradą su Angelina, tikrai tikrai. Grikiai ir šiaip yra teisingos kruopos – daug baltymų, vitaminų ir geležies, išvirti paprasta ir ilgai netrunka, puikiai tinka tiek su mėsa, tiek su daržovėm, tiek su pieno produktais. Kad jau prabilom apie pieną – viena akimi teko regėti, kad grikiai ir pienas vienas kitą puikiai papildo ne tik skoniu, bet ir maistinėmis medžiagomis; kiek čia tiesos – nežinau, nuorodos į rimtesnį mokslinį straipsnį neužtikau (gal reikėjo tik geriau paieškot?).

Pagrindinė taisyklė, norint skaniai išvirti grikius – teisingas vandens kiekis ir šiek tiek kantrybės. Aš darau taip: puode užverdu dvigubai daugiau vandens, nei imu kruopų (tūrio, ne svorio prasme), pasūdau, suberiu grikius, uždengiu ir verdu dvidešimt minučių ant nedidelės ugnies nenuiminėdama dangčio – šitaip nepabėga garai. Po to nukeliu nuo viryklės ir dangčio nejudinu dar 10 min. – štai ir tobulai birūs grikiai. Visuomet išsiverdu daugiau, nei reikia, nes baisiai mėgstu kept kotletus.

Grikių ir grybų kotletai.

4 porcijoms reikės:

  • stiklinės grikių kruopų;
  • druskos;
  • didelio svogūno;
  • poros didelių morkų;
  • 150-200 g pievagrybių;
  • dosnaus žiupsnio čiobrelio;
  • 2 nedidelių kiaušinių;
  • juodųjų pipirų;
  • aliejaus.

Procesas:

Grikius išverdame (kaip kad ką tik papasakojau) ir paliekame ataušti.

Keptuvėje įkaitiname šlakelį aliejaus. Sudedame kubeliais kapotą svogūną ir sutarkuotas morkas. Kepame vidutiniškai kaitriai 5-7 min., kol ima keisti spalvą. Per tą laiką nuplauname ir supjaustome pievagrybius (vos nepasakiau, kad šitų nederėtų pagailėti, nes grybų niekada nebus per daug, bet paskui pagalvojau, jog skamba beveik kaip narkomano šūkis).

Verčiame juos keptuvėn ir truputėlį pasūdome – šitaip grybai niekur nedings ir turės išleist sultis. Kartais pamaišydami kepame, kol tos sultys išgaruoja ir grybai kiek apskrunda. Tuomet dedame čiobrelio (geriausio grybų draugo), pakaitiname pusę minutės, nukeliame nuo viryklės ir leidžiame atvėsti.

Kai jau ir grikiai, ir grybai tokios temperatūros, kad kiaušinių baltymų nedenatūruos be laiko ir rankų nenudegins, susirandame spintelėje trintuvą. Grikius truputį patrinam. Nereikia sutrinti visų kruopų, užtenka maždaug pusės – tiek gana, kad kotletai kepdami išlaikytų formą.

Į aptrintus grikius sudedame grybus su daržovėmis, įmušame kiaušinius, įdedame pipirų, pasūdome, jei reikia, ir gerai išminkome. Toliau galimi du keliai: keptuvė arba orkaitė.

Keptuvėje įkaitiname porą šaukštų aliejaus, drėgnomis rankomis formuojame kotlečiukus, kepame iš abiejų pusių vidutiniškai kaitriai, kol apskrunda.

Arba:

Įkaitiname orkaitę iki 180 laipsnių, į aliejumi išteptą skardą guldome kotlečiukus ir kepame 30-40 min.

Valgyti abiem atvejais gardžiausia su natūraliu jogurtu ar užgeriant raugintomis pasukomis / liesu kefyru. Skanaus.