Nors dar savaitgalis tik poryt, bet daugelis jau rengia jam planus. Kas vyksta savaitgaliais? Vakarėliai … o per juos būna linksma. Arba liūdna, bet kad taip nenutiktų – mėgaukis draugų kompanija, dainuok, šok ir išgerk alaus!

Alus. Populiariausias alkoholinis gėrimas pasaulyje, trečias labiausiai vartojamas gėrimas po vandens ir arbatos, ir seniausias fermentuotas gėrimas gėrimų istorijoje (pagal Wikipedia). Remiantis populiariąja kultūra – tai yra geriausias vyro draugas, smagaus savaitgalio garantas ir ištikimas krepšinio transliacijų kompanionas. Trumpai tariant, alus – gėrimų gėrimas.

Bet kas iš tiesų yra alus?

Visų pirma, tai yra maistas. Remiantis Wikipedia.org, viena skardinė alaus (356 ml) turi 153 kalorijas, 12.64 g angliavandenių, 1.64 g baltymų, neturi riebalų, ląstelienos ir cholesterolio. Remiantis kalorijomis, tai yra tas pats kaip 2 virti kiaušiniai, 230 ml 4% pieno, apie 90 g keptos jautienos nugarinės, apie 100 g avienos. Jeigu valgyčiau vien mėsą (ir lyginčiau tik kalorijas) pietums man pakaktų 400 g avienos – o tai yra tas pats kaip 1.4 l alaus, nuo kurio greičiau pasigerčiau nei pavalgyčiau.

Alus kaip maistas skamba įtartinai – niekada iš tiesų nesupratau pasakymo “skysta duona“. Tačiau močiutė sakydavo – “jei valgai skystai, tai ir atrodai skystai“, gal ji turėjo omeny alų? Kad ir kaip ten bebūtų, jeigu siekiate sulieknėti, arba visavertiškai maitintis – nevalgykite alaus.

Antra, alus yra alkoholinis gėrimas. Wikipedia.org nurodo, kad vartojamas mažomis/saikingomis dozėmis, alus yra siejamas su mažesne tikimybe susirgti širdies ligomis ir infarktu. Tarp kitko, daugelis sveikatos organizacijų saikingą vartojimą nurodo kaip 0.2 l (5% stiprumo) šviesaus alaus per dieną (10 ml gryno alkoholio per dieną) – pažymiu, kad jei dieną praleidi, tai nereiškia, kad rytoj galima gerti dvigubai … Taigi, 0.2 l? Skamba kaip labai kukli pradžia.

Čekijos gyventojas yra pasaulinis alaus gėrimo čempionas –  kiekvienas čekas išgeria vidutiniškai 132 litrus alaus per metus (2010 duomenimis), apie 0.37 litro per dieną. O jeigu iš šito skaičiaus išmesim alkoholio nevartojančius? O jeigu dar priskaičiuosime kitas alkoholio rūšis? Kiek tada realiai vienas gerentysis išgeria? Manau suprantate, kad idealisitnis ir su sveikata siejamas 0.2 l alaus kiekis yra toli nuo tikrovės (Lietuvoje šis skaičius yra 0.24 litro per dieną vidutiniškai vienam gyventojui ir tik alaus).

Natūralus klausimas, kas nutinka kai alaus geriame per daug? Lygiai tas pats kaip ir su kiekvienu kitu alkoholiu – kepenų, inkstų, skrandžio, širdies ir kasos problemos, psichiniai pakitimai ir bukėjimas (šis yra mano favoritas).  Detaliau šitą sąrašą galima nesunkiai išsistudijuoti internete.

Nereikia pamiršti, kad alus gaminamas iš apynių – fitoestrogeno (labai artimo estrogenui- moteriškumo hormonui) prisotinto produkto. Egzistuoja labai daug statistinių ir mokslinių niuansų, bet yra nustatyta, kad estrogeno pervartojimas vyrus daro moteriškesniais, o moteris vyriškesnėmis. Kaip tai atrodo? Vyras nutukęs pilvo ir krūtų srityje, o moteris plačiais pečiais ir žemu balsu. Pasakiau labai primityviai, bet jei lankotes Čekijoje arba Jungtinėje Karalystėje tokių vaizdų alaus baruose pamatyti nėra sunku.

Galiausiai, aktuali informacija iš Wikipedia.org lieknėjantiems – atlikti tyrimai nurodė tiesioginį ryšį tarp epizodinio didelio alaus kiekio vartojimo ir alaus pilvuko.

Alus viešojoje erdvėje

“Vartokite atsakingai“ – jeigu kalbame apie 0.2 l per dieną, tada nieko nebus. Man atsakingo vartojimo stažas lygiuojasi labiau į sveikuosius skaičius, nei į tuos po kablelio.

Negaliu nepastebėti, kad “Lietuva krepšinio šalis“, o alus mūsų gėrimas. Krepšininkus remia alaus gamintojai, o jie iš TV ekrano šaukia “Mes už Lietuvą!“. Gal būtent todėl, treniruočių metu jie alaus ir nevartoja. Visokeriopos sėkmės jiems per ateinančias žaidynes – man vistiek labiau priimtina, kai tauta geria “krepšinio šalies alų“ dėl laimės, nei iš ne vilties žaidžia “alaus tautos krepšinį“.

Garsus dainininkas sako, kad “alaus danguje nėra“, o aš atsakau – “turbūt ne be priežasties“.

Gero savaitgalio visiems!

P.S. Daugiau minčių apie alkoholį rasite čia.

Nuotraukos šaltinis – http://joshuapundit.blogspot.com.es