Pirmasis nutukęs britas, Danielis Lambertas (Daniel Lambert), svėre 335kg. 19-ame amžiuje toks žmogaus svoris buvo laikomas keista medicinine būkle. Danielis buvo per sunkus dirbti, bet sugebėjo išnaudoti savo medicininę būkle – kiekvienas norėjęs jį pamatyti privalėjo mokėti šilingą. Savo dienas jis baigė būdamas turtinga ir visų gerbiama Lesterio miesto žvaigžde.

Didžioji Britanija yra labiausiai nutukusi Europos valstybė. Greta įprastos medicininės pagalbos steigiasi speciali medicininė pagalba nutukusiems. 300kg sveriantys pacientai yra kasdienybė ir jų problemos ne mažiau kasdieniškos – kažkas neįlipa į lovą, kažkas užstrigo koridoriuje, kažkas negali atsistoti. 

Kas nutiko pasauliui, jei anuomet buvusi keista medicininė būklė virto šiandienos ligoninių kasdienybe? Informacijos amžiuje turime išskirtines galimybes apie visą tai skaityti. Donata jau ne kartą nagrinėjo cukraus problemą, vaikų nutukimą, naminių gyvūnėlių nutukimą ir dar daug kitų temų apie mitybą.  Peržvelgus informacijos klodus, panašu, kad pasaulis tunka dėl vartojamo maisto. Daugelis kaltino nepakankamą fizinį aktyvumą – 12 metų trukmės studija Plymouth mieste Britanijoje nurodo, kad vaikų fizinis aktyvumas yra ne mažesnis nei prieš 50 metų, nors remiantis statistika nuo 1960-ųjų metų vidutinis britas priaugo beveik 20kg. Taigi, tingumu pajudinti sėdimąją neapkaltinsi.

Kartą Lieknuosiuose Gurmanuose Donata jau apžvelgė ir kitą tukimo “demoną“ riebalus. Nutukimo problema šokiravo pasaulį 1989 metais. Remiantis 1966 metų duomenimis, JAV gyventojų dalis su KMI virš 30 (pagal oficialius standartus taip nustatomas nutukimas) tesudarė 1.2% vyrų ir 1.8% moterų, o 1989 metais nutukusių vyrų ir moterų gretos išaugo beveik dešimteriopai (10.6% vyrų ir 14.0% moterų). Mokslininkų nuomonė išsiskyrė į dvi stovyklas – prieš riebalus ir prieš cukrų. Cukraus pritaikymas maisto pramonėje atnešė iki tol nematytus pelningumus, o svorio mažinimo politika nusprendė kovoti prieš riebalus. Žemo riebumo mityba ne tik neišsprendė augančių pasaulio kilogramų, bet netgi problemą pagilino – nutukimo skaičiai augo geometrine progresija.

O kas nutiko su cukrumi? 1971 metais JAV prezidentas Ričardas Niksonas (Richard Nixon) turėjo imtis rimtų priemonių laimėti prezidento rinkimus antrai kadencijai. Vietnamo karui neatnešus populiarumo, prezidentas užsimojo reformuoti maisto pramonę su kukurūzų pagalba. Ši kultūra tapo JAV maisto pramonės ašimi – galvijai jais mito, žmonės juos valgė, o restoranai ruošė maistą jų aliejuje. Kukurūzų dėka, ūkininkai tapo multimilijonieriais, o visuomenė džiaugėsi neišsenkamais pigaus maisto resursais. Po keleto metų susikaupus neįtikėtinam kukurūzų pertekliui buvo pradėtas spręsti kitas klausimas – ką su jais dar daryti? Atsakymą pasiūlė Japonijoje gimęs išradimas – kukurūzų fruktozės sirupas ( high fructose corn syrup). Tikslumo dėlei nurodysiu, kad kukurūzų fruktozės sirupo gamyba jau buvo žinoma 1950-iais metais, bet Japonijos mokslininkai pasiūlė pigų gamybos metodą. Dėl žemos kainos ir puikių skoninių savybių, šį sirupą gamintojai pumpavo į visus maisto gaminius – mėsą, picą, net kopūstų salotas. Išgelbėti buvo ir žemo riebumo produktai, kurių skonis be riebalų supanašėjo su popieriumi. Juokaujama, kad šio sirupo atidavimas į masinę maisto gamybą prilygo “Drakulos paskyrimu vadovauti kraujo bankui“.

Pastaruoju metu mokslo pasaulis vėl skambina nerimo varpais – gal visgi cukrus mus tukina? Statistika sutinka, kukurūzų fruktozės sirupo integracija į maisto gamybą atspindi žmonijos tukimą. Medicininiai tyrimai nurodo, kad cukraus perteklius mityboje iškreipia organizmo veiklą – žarnynas be perstojo reikalauja maisto, o smegenys pripranta prie cukraus kaip prie narkotiko. Kitoje Atlanto pusėje būriai advokatų galanda karo kirvius – mokslininkams viešai apkaltinus cukrų amerikiečių tukinimu, advokatai ims ginti nutukėlius. Maisto pramonės laukia tamsūs laikai, tokie tamsūs, kokius išgyveno tabako pramonė.

Britanijoje situacija ne mažiau įtempta. Kai kuriais atvejais, nutukusio paciento gabenimas į gydymo įstaigą pareikalauja iki 400 000 litų. Metinės biudžeto išlaidos kovai su nutukimu jau viršija 20 milijardų litų. Metinės biudžeto pajamos iš užkandžių ir gėrimų rinkos – beveik 32 milijardai litų. Spektaklis prasidės kai nutukimo gydymo kaina peržengs tukinimo verslo pelną.